Sara Hocam

Mutfağımızdan Çorba Terbiyeleri

Mutfağımızdan Çorba Terbiyeleri

Merhaba sevgili okurlar bugün sizlere damakları şendirecek bir yazı paylaşmak istedik. Soğuk kış günlerini geride bırakmış olsak da çorbalarımızı sofralarımızdan eksik etmeyelim dedik ve mufağımızı mis gibi kokutan çorbalarımızın terbiyelerini paylaşmak istedik. Buyurun yazımıza. Bilenlerimiz mutlaka vardır ama biz yine de tekrar edelim Türk mutfağında beş çeşit çorba terbiyesi vardır. Bunlar; limonlu terbiye, sirkeli sarımsaklı terbiye, yoğurtlu terbiye, sütlü terbiye ve unlu terbiyedir.  Gelelim bu terbiyelerin hazırlanma aşamalarına.

1- LİMONLU TERBİYE : Hazırladığınız çorbanın miktarına göre; 1 veya yarım limon suyuna; 1 tane yumurtanın sarısını ilave edip pürüzsüz olana kadar çatal ya da bir tel çırpıcı yardımı ile çırpılması sonucu elde edilir. ( 4 kişilik çorbaya, 1 yumurta sarısı, 6 – 8 kişilik çorbaya ise, 2 yumurta sarısı kullanmak gerekir. ) Çorbaya karıştırılırken topaklanmaması için çorbanın suyundan 1 kepçe alınarak, terbiye içerisinde karıştırılır. Çorbanın ateşi kısılıp, yavaşça aktarılırken bir yandan da çorba, sürekli olarak karıştırılır. Çorba terbiye ile 1-2 dakika daha kaynatılarak, ateşten alınır.

2- SİRKELİ VE SARIMSAKLI TERBİYE : Bir kahve fincanı sirke ile 1 – 2 diş, dövülmüş sarımsağın, çırpılması, ile elde edilir. Terbiye çorbaya karıştırılırken; çorbanın ateşi kısılır ve hazırlanan terbiye yavaşça çorbaya ilave edilir. Bu esnada karıştırılmaya devam edilir. Çorba, terbiye ile de 1-2 dakika kaynatıldıktan sonra ocaktan alınır. Bu terbiye genellikle, işkembe,paça türü sakatat çorbalarında kullanılır. Kuru bakliyat çorbalarında ( kuru fasulye, nohut, kuru börülce v.b. ), yumurta; beyazı ile birlikte, sarımsak ve sirke ile çırpılarak da terbiye yapılabilir.

3- YOĞURTLU TERBİYE : Yumurta sarısı, yoğurt ve un karıştırılarak, boza kıvamından koyu bir kıvama getirilmesi ile elde edilir. Terbiye, çorbaya karıştırılırken çorbanın ateşi kısılır ve yoğurdun kesilmemesi için 1 kepçe çorbanın suyundan alınarak terbiyeye yavaş yavaş ilave edilip, karıştırılır. Daha sonra terbiye yavaşça çorbaya ilave edilerek, karıştırılmaya devam edilir.Çorba terbiye ile 1-2 dakika kaynatıldıktan sonra ateşten alınır. Yoğurtlu terbiye, genellikle pirinç çorbalarında, şehriye çorbalarında ve bu çorbalar gibi taneli çorbalarda kullanılır.

4- SÜTLÜ TERBİYE : Bir yumurta sarısının ve yarım bardak sütün bir çatal ya da tel çırpıcıyla çırpılması ile hazırlanır. Terbiye çorbaya karıştırılırken; çorbanın ateşi kısılır. Çorbanın suyundan bir kepçe alınarak, terbiyeye ilave edilir ve iyice karıştırılır. Sonrasında terbiye yavaşça, çorbaya ilave edilirken, karıştırılmaya devam edilir. Çorba, terbiye ile de 1-2 dakika kaynatıldıktan sonra ateşten alınır.

5- UNLU TERBİYE : Bir kaşık un ile bir kaşık tereyağının tavada pembeleşinceye kadar, kavrulması ile elde edilir. Terbiye çorbaya karıştırılırken, çorbanın ateşi kısılır, çorbanın suyundan bir kepçe alınarak terbiyeye ilave edilir, karıştırılır ve çorbaya yavaşça ilave edilerek, karıştırılır. Çorba, terbiye ile de 1-2 dakika kaynatılarak, ateşten alınır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ