Sara Hocam

İzledikten Sonra Evde Yalnız Kalmak İstemeyeceğiniz Filmler -1-

İzledikten Sonra Evde Yalnız Kalmak İstemeyeceğiniz Filmler -1-

Merhaba sevgili okurlar, sizlere bu bölümde film listeleri ve vizyona yeni girecek filmler hakkında bilgiler vereceğim. İlk olarak eşimle birlikte izlemekten keyif aldığımız korku ve gerilim filmlerinden başlamak istiyorum. Atladığım ya da şimdilik unuttuğum filmler olabilir affınıza sığınıyorum. Unuttuğum ya da listede olmasını istediğiniz filmleri yoruma ekleyebilirsiniz. Korku dolu okumalar dileyerek listemize başlıyorum.

 

 

 1. Şeytan / The Exorcist (1973) IMDb: 8.0

Gizemli bir varlık tarafından ele geçirilen kızı için iki rahipten yardım isteyen bir annenin dramını anlatan 1973 yapımı film, en iyi senaryo dahil olmak üzere 2 Oscar ödüllü ve gelmiş geçmiş en iyi korku filmleri listesinde ilk sıralarda. Fragman:

 

Bizim Türkler durur mu, aynı filmin Türk versiyonunu da izlemenizi öneririm. Sizlere işte filmin tamamının linki:

Biz sonuna kadar izledik spoiler vermeyelim şimdi ama sizin yorumlarınızı bekliyoruz.

 

 1. Garez / The Grudge (2004) IMDb: 7.3

Tokyo’da yaşayan Amerikalı bir hemşire, gizemli bir doğaüstü güce maruz kalıyor. Bu güç, insanı akıl almaz bir öfke girdabına soktuktan hemen sonra canını alıyor. Sarah Michelle Gellar’ın başrollerde oynadığı 2004 yapımı film, Takashi Shimizu imzalı. Fragman:

 

 1. Halka Üçlemesi / The Ring Üçlemesi IMDb: 7.1

İzlendikten sonra 1 hafta içinde izleyen kişiyi öldüren bir kaseti araştıran bir gazetecinin hikayesini anlatan üçleme, korku filmi denince akla ilk gelen filmlerden. IMDB verilerine göre üçlemenin 2002 yapımı ilk filmi, tarihin en yüksek gişe yapan korku filmi. Sizlere ilk filminin fragmanını paylaşacağız. İşte linki:

 

 1. 1408 (2007) IMDb: 6.8

John Cusack ve Samuel L. Jackson’ın başrollerde olduğu 2007 yapımı film, Dolphin Otel’in 1408 numaralı odasına yerleşen, paranormal aktiviteler üzerine çalışan bir adamın başına gelenler üzerinde yoğunlaşıyor. Stephen King’in kaleminden esinlenen yapımı izlerken 13 sayısına çokça değinme yapıldığına dikkat edebilirsiniz. Sizi uğraştırmayalım hem filmin Türkçe dublajlı olarak tamamını hem de fraganı paylaşalım dedik. Fragman:

Film:

 

 1. Karanlık Sırlar / A Tale Of Two Sisters (2003) IMDb: 7.4

Aile içerisindeki ölümleri konu alan Kore yapımı film ünlü bir Kore masalından esinlenmiş. Farklı bir kültürde korku yapımı anlayışını merak edenler için ideal bir film. Fragman:

 

 1. Shutter (2004) IMDb: 7.1

Trajik bir kazanın akabinde bastırdıkları fotoğraflarda hayalet benzeri garip imgeler keşfeden yeni evli bir çift, bu durumu araştırmaya karar verdiklerinde henüz çözülmemiş gizemler ile karşılaşıyor. Tokyo’da çekilen filmde Joshua Jackson ve Rachael Taylor başrolleri paylaşıyor. Fragman:

 1. The Conjuring / Korku Seansı (2013) IMDb: 7.5

2013 yapımı filmde iki paranormal bilimci, çiftlik evlerindeki karanlık bir varlıktan kurtulmaya çalışan bir aileye yardımcı oluyor. Filmin Filipinler seanslarının bazılarında sinemalar, izleyicileri kutsamaları için Katolik rahipler tutmak zorunda kaldı. Fragman:

 

Serinin ikinci filmi ise 2016 yılında vizyona girdi. İşte fragmanı:

 

 1. Blair Cadısı / Blair Witch Project (1999) IMDb: 6.4

1999 yapımı film, yerel bir efsane olan Blair Cadısı ile ilgili bir belgesel hazırlamak amacı ile Maryland’e giden ve ortadan kaybolan 3 öğrencinin başına gelenleri çözümlüyor. Başrollerde oynayan Heather Donahue’nin performansı o kadar etkileyiciydi ki annesi, filmin yayınlanmasının akabinde insanlardan baş sağlığı mektupları aldı. Fragman:

 

 1. Cinnet / The Shining (1980) IMDb: 8.4

Stephen King’in çok satan romanından uyarlanan, başrollerinde Jack Nicholson’ın olduğu 1980 yapımı filmde terkedilmiş bir otele giden bir ailenin başına gelen ruhani olaylar ele alınıyor. Filmin vizyonda olduğu dönemde Nicholson da dahil olmak üzere başroldeki oyuncular, filmin başarısının yalnızca yönetmen Stanley Kubrick’e bağlı olduğunun düşünülmesinden ve oyuncuların hakkının verilmemesinden oldukça rahatsız olmuşlardı. Ekip olarak bizi inceden ürküten fragmanını paylaşıyoruz. İşte linki:

 

 1. Rosemary’nin Bebeği / Rosemary’s Baby (1968) IMDb: 8.0

1968 yapımı filmde şüpheli komşular ve olaylarla çevrili olan bir daireye taşınan genç bir çiftin korku dolu hikayesi beyaz perdeye taşınıyor. 2014 yılında aynı zamanda mini-dizisi de çekilen filmde Mia Farrow, bir sahnede gerçekten çiğ ciğer yiyor. Fragman:

 

 1. Ruhlar Bölgesi 1 & 2 / Insidious & Insidious 2 IMDb: 7.0

Komadaki oğullarını şeytani ruhlardan korumaya çalışan bir ailenin korku dolu hikayesini ele alan film serisinin ilk bölümü, yalnızca 3 hafta içinde çekilmiş. Film ile ilgili ilginç bir diğer nokta ise tema müziği için tam 33 adet keman kullanıldığı. Serinin ilk filminin fragmanı:

İkinci filmin fragmanı:

 

Size sürpriz olarak serinin üçüncü filminin fragmanını da paylaşıyoruz:

 

 1. Kuzuların Sessizliği / The Silence Of The Lambs (1991) IMDb: 8.6

Jodie Foster ve Anthony Hopkins’in performansları ile büyüleyic i bir başyapıt haline gelen 1991 yapımı efsane film, genç bir FBI ajanının bir seri katili yakalamak adına gözetim altında tutulan başka bir katilden yardım alması üzerine kurulu bir hikayeden yola çıkıyor. Film ile ilgili en ilginç noktalardan biri, Anthony Hopkins’in karakterinin psikopat özellikleri gereği film çekimleri boyunca bir kere bile göz kırpmamış olması. Spoiler vermek istemiyoruz ama izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. İşte fragmanın linki:

 

 1. Mama / Anne (2013) IMDb: 7.2

2013 yapımı İspanyol film, 5 yıl boyunca ormanda yalnız bırakılan iki çocuğun ve onlara sahip çıkmak zorunda olan amcalarının hikayesi anlatılıyor. Filmin başrollerinde Game of Thrones’un Jamie Lannister’ı, sevilen aktör Nikolaj Coster-Waldau oynuyor. Fragman:

 

 1. Kehanet / The Omen (1976) IMDb: 7.6

Bir Amerikan elçisinin etrafını saran ölümleri ve bu ölümlerin getirdiği gizemli olaylar zincirini konu alan film, 1976 yapımı olmasına rağmen özgün senaryosu ve ilgi çeken çekimleri ile dikkat çekiyor. Fragman:

 

 1. Gizemli Adam / The Wicker Man (1973) IMDb: 7.6

Klasikleşmiş bir korku hikayesi: Yerel halkın aslında hiç var olmadığını iddia ettiği kaybolmuş bir kızın peşine giden bir polisin araştırmasını konu alan film, farklı versiyonlar ile yıllar içerisinde piyasaya sürüldü. Fragman:

 

 1. Siyahlı Kadın / The Woman In Black (2012) IMDb: 7.2

Harry Potter serisinin sevilen başrolü Daniel Radcliffe, 2012 yapımı filmde yerel halka çile çektiren bir hayaleti ile karşı karşıya kalan genç bir avukat rolünde. Filmde kullanılan müzik kutuları ve oyuncaklar, gerçekten de o dönemin otantik ve antika eşyalarıydı ve bir koleksiyoncudan ödünç alınmıştı. Fragman:

Devam filmi olan ikincisinin fragmanı ise:

 

 1. Dead Silence / Ölüm Sessizliği (2007) IMDb: 6.2

Karısının gizemli bir şekilde katledilmesinin ardından memleketine dönen ve bu cinayeti araştırmak isteyen dul bir adamın başına gelenleri konu alan 2007 yapımı, James Wan yönetmenliğindeki film, aynı zamanda yapımcı Gregg Hoffman’a anısına çekilmiş. Fragman:

 

 1. Deborah Logan’nın Hikayesi / The Taking of Deborah Logan (2014) IMDb: 6.0

Alzheimer hastası olan Doborah Logan’ın anıları ile yaşadığı gerilimi anlatan 2014 yapımı film, Adam Robitel tarafından yönetildi. Fragman:

 

 1. Ölüm Provası / Audition (1999) IMDb: 7.2

Japon korku sinemasının bir örneği olan 1999 yılına ait Ölüm Provası, kendine eş arayan dul bir adamın karşısına çıkarılan kızlardan biri ile başladığı ilişkiyi ve bu ilişkinin getirdiği gizemli olayları anlatıyor. Bu yapıt aynı zamanda efsane yönetmen Quentin Tarantino’nun en sevdiği filmler arasında. Fragman:

 

 1. Fısıldayan Koridorlar / The Whispering Corridors IMDb: 6.1

Güney Kore yapımı film, bir öğretmenin ölü bir beden tarafından öldürülmesi üzerinden yola çıkarak bir okulda gerçekleşen gizemli ve korkunç olayları ele alıyor. Fragman:

 

 1. Hizmetçi / The Maid (2005) IMDb: 8.1

Her yılın belirli bir ayında cehennemin kapılarının ardına kadar açık olduğu ve intikama aç hayaletlerin canlılar arasında gezindiği inanılan bir Çin felsefesini konu alan filmde Singapur’dan Filipinlere taşınan, ailesine yardım edebilmek için iki Çinli opera sanatçısının yanında hizmetli olarak işe giren 18 yaşındaki genç bir kızın hikayesi anlatılıyor. Fragman:

 

 1. Göz / The Eye (2008) IMDb: 5.4

Jessica Alba’nın başrolde yeteneklerini sergilediği film, yapılan göz nakli sonucu dünyayı doğaüstü bir şekilde görmeye başlayan bir kadının hikayesi anlatılıyor. Oynadığı karaktere bürünebilmek adına Alba, film çekimlerinden önce 6 ay boyunca keman dersi aldı. Fragman:

 

 1. Bunshinsaba (2004) IMDb: 5.8

Yine Güney Kore yapımı olan filmde hapisten çıkan kocasının peşinde olduğunu öğrenen bir kadının saklanmak için bulduğu eski bir evde başından geçen olaylar ele alınmış. Fragman:

 

 1. Karanlık Su / Dark Water (2005) IMDb: 7.3

Boşanma sonrası bir anne ve kızı, yeni bir daireye taşınırlar ve evin eski sahibinin hayaleti ile boğuşmak zorunda kalırlar. 2005 yılında vizyona giren filmde Requiem for a Dream filmi ile tanıdığımız Jennifer Connelly başrolde. Fragman:

 

 1. Annabelle IMDb: 6.2

Şeytani güçler tarafından ele geçirilen evlerinde eski bir oyuncak bebekten gelen doğaüstü olaylar zincirine maruz kalan bir çiftin hikayesi etrafında şekillenen film aslında The Conjuring’in tanıtımı niteliğinde. İlk filmi 2014, ikinci filmi 2017’ de vizyona giren serinin üçüncü filmini heyecanla bekliyoruz. İlk filmin fragmanı:

İkinci filmin fragmanı:

Ve üçüncü filmin fragmanı:

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ