Sara Hocam

Çocuklar İle Evde Kaliteli Zaman Geçirme

Çocuklar İle Evde Kaliteli Zaman Geçirme

Merhaba sevgili ebeveynler, karnelerin alındığı ve yaz tatilinin başladığı bu dönemlerde evde çocuklarınızla birlikte kaliteli ve güzel zaman geçirmek istiyorsanız tam yerine geldiniz. Bugün sizlere çocuklarınızın gelişimini olumlu yönde etkilerken sizi de çok yormayacak aynı zamanda keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak birkaç öneride bulunacağım. Öncelikle bütün dünyada etkisini gösteren bir eğitim modeli akımı olan Montessori’den sizlere bahsetmek istiyorum. Bu eğitim modeli özellikle son birkaç yılda ülkemizde de popüler olan ve biz ebeveynlerin okul öncesi eğitimde okul araştırırken sorup araştırdığı ya da uygulayan okulları özellikle tercih ettiği önemli metotlardan biridir.

Peki, nedir bu Montessori? Montessori eğitim modeli çocukların bilgileri deneyimleyerek ve yaşayarak öğrendiği bir eğitim modelidir. Böylece çocuklar etkinlikleri kendileri yönetir, potansiyellerini açığa çıkarır ve akranları ile sürekli olarak işbirliği içinde olurlar. Bildiğiniz gibi okuduklarımızın %10’unu, duyduklarımızın %20’sini, gördüklerimizin %30’unu, hem görüp, hem işitip hem de söylediklerimizin %70’ini, hem görüp, hem işitip, hem söyleyip hem de yaptıklarımızın ise % 90’ını hatırladığımız her yerde yazılır söylenir. Bu sebeple Montessori uygulayan pahalı okullara inat bu eğitim modelini evinize taşımanızı öneriyorum sizlere.

Öncelikle çocuklarınızı güvenli bir ortamda biraz serbest bırakmayı deneyin. Bu, kendilerine ve dış dünyaya güvenmelerini sağlayacaktır. Yürümeye yeni başlayan ya da halen emekleme sürecinde olan minikler için ufak minderler güvenli bir ortam sağlamanızda işinize yarayabilir. Onlara zarar vermeyecek günlük hayatta kullandığınız birkaç araç gereç vererek kendilerini ve bu araçları keşfetmelerini sağlayabilirsiniz. Örneğin evinizde giydiğiniz yumuşak bir terlik ya da bir çorabınız bu kısa ve kolay keşif için yeterli olabilir.

Biraz daha büyük çocuklara ise özellikle ince motor gelişimleri için günlük işlerinde bağımsız olma fırsatı vermelisiniz. Örneğin dışarı çıkacağınız zaman çoraplarını kendi başına giymesi için ona fırsat verin. Bu, onlar için biraz zahmetli ve uzun sürebilir ama küçücük çoraplarla boğuşurken izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz. İlk birkaç denemede sıkılıp ağlayabilir ama kendi başına giymeye başlayınca bundan keyif alacak ve kendine güveni artacaktır.

Eğer anaokulu yaş grubunda bir çocuğunuz varsa kısmen sizin yardımınızla kısmen de kendi başına giyiniyor demektir ve artık Montessori modelini uygulama zamanı gelmiştir.

Evde çocuğunuzu bir köşeye ya da televizyon başına bırakmak yerine çamaşırları birlikte katlamayı deneyin. Bu, hem sizinle güzel vakit geçirmesine yardımcı olacak hem de size yardım ettiği için kendine olan güveni artacaktır.

Eğer mutfakla aranız iyiyse birlikte yoğurt yapmayı deneyebilirsiniz. Böylece sütün mucizevi değişimine tanık olacak aynı zamanda öğlenleri yoğurdunu daha iştahla yiyecektir. Birlikte basit tatlılar ya da çocuğunuzun yardım edebileceği yemekler yapabilirsiniz. Korkmayın ve mutfak setinin kenarına düşmeyeceği, güvenli bir sandalye koyun ve sizi izleyip meraklı sorular sormasına fırsat verin. Basit bir pudingi çileklerle süslemesine izin verebilirsiniz ya da yapacağınız yemek için buzdolabından size bir domates getirmesini rica edebilirsiniz.

Hatırlarsanız çocukken fen dersinde iki küçük pamuk parçasının arasına fasulye ekerdik ve büyümesini gözlemlerdik. İşte bunu çocuğunuzla yapmanın tam sırası. Belki de yarın birlikte birkaç tohum ya da çiçek fidesi alabilirsiniz. Size önerim çilek fidesi almanız. Ve bu çilek fidesini çocuğunuza emanet etmeniz. Böylece hem sorumluluk alarak kendi çileklerini büyütecek hem de o lezzetli çileklerin tadına bakabilecek.

Sizlere son önerim evde çocuklarınıza hikaye anlatmanız ve kitap okumanızla ilgili. Kitaplarınızın olduğunu ve fırsat buldukça çocuklarınıza okuduğunuzu tahmin ediyorum ama hikaye anlatmanız hayal güçleri için çok daha önemli. Yapmanız gereken tek şey evde kullandığınız bir eşya seçmek ve o eşya ile ilgili bir anınızı ya da o eşyanın kullanımı ile ilgili bir hikaye anlatmak.

Bugün sizlere yaz tatilini keyifli geçirmek için birkaç öneri verdim. Umarım bu öneriler sizlere yardımcı olabilir. Çocuğunuzla mutfakta vakit geçirmek isterseniz birlikte yapabileceğiniz yemek ve tatlılar için bu linke tıklamayı unutmayın.  Keyifli günler dilerim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ