Sara Hocam

Bilsem Şekil Yeteneği 2

Bilsem Şekil Yeteneği 2

Merhaba sevgili okurlar bugün sizlere BİLSEM’den bahsedeceğim ve yazımın devamında da bir adet şekil yeteneği kitabını akıllı tahta uygulaması ile birlikte paylaşacağım.

Belki duyanlarınız vardı BİLSEM, Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerinin kısaltılmışıdır. Bilim ve Sanat Merkezleri’nin örgün eğitime alternatif olması değil; destekleyici olması hedeflenmiştir. Bu yüzden Bilsem’e yerleştirilme hakkı kazanan öğrenciler, örgün eğitim saatleri (okul saatleri) dışında Bilim ve Sanat Merkezlerinde özel eğitimler almaktadırlar. 1-2-3. sınıflardan sınav ile öğrenci almaktadır. Amaç, örgün eğitim sisteminde, tüm öğrencilerle aynı müfredata tabi tutulan fakat diğer öğrencilerden ayırt edici bireysel yeteneklere sahip öğrencileri değerlendirmektir. Yani, özel yetenekli öğrencilerin sahip olduğu potansiyeli değerlendirmek üzere onlara özel müfredatlar hazırlayan destekleyici eğitim kurumudur.

Öğrencilerin seçilmesi 3 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar;

1- Sınıf öğretmenlerinin gözlem formlarını doldurması,

2- Grup tarama uygulaması,

3- Bireysel yeteneklerin değerlendirilmesi.

Başvurular ne yazık ki bireysel yapılmamaktadır. Öğrencilerin sınava girebilmesi için sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilmiş olmaları gerekmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda bilsem sınavlarına hazırlık için Bilsem hazırlık kitabı, örnek testler ve çıkmış sorular kullanılıyordu. 2017 yılı itibariyle sınavlara akıllı teknolojiler de dahil edildiği için hazırlık aşamasında mobil uygulamalardan destek almak gerekiyor. Yani sizinle paylaştığım kitap dışında dijital materyallere de ihtiyacınız olabilir. Biz öğretmenler için de akıllı tahta uygulaması çok kullanışlı bir yöntem olacaktır.

Bilsem sınavları, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 1, 2 ve 3. Sınıflar için tablet bilgisayarlarla yapılıyor. Öğrencilerin, sınavda ne tür sorularla karşılaşacağını göstermek için BİLSEM DEMO adında bir Android uygulaması yayınladı fakat DEMO uygulamada sadece birkaç soru çözebiliyorsunuz. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ