Sara Hocam

Bilim İnsanlarından Yapay Yerçekimi Çalışmaları

Bilim İnsanlarından Yapay Yerçekimi Çalışmaları

Bilim İnsanlarından Yapay Yerçekimi Çalışmaları

 

Son günlerde bilim insanları, yapay yerçekimi geliştirmek ile ilgili çalışmalar yapmaya başladı. Bu yapay yerçekimi tahmin ettiğiniz gibi doğal yerçekiminin olmadığı ortamlarda kullanılacak, yani uzayda. Onlarca yıldır uzay ile ilgili izlediğimiz her filmde sahne sahne gördüğümüz yapay yerçekiminin gerçek hayata uyarlanması ve yapılması aslında çok zahmetli ve hiç de izlediğimiz kadar kolay değil. Colorado’daki Boulder Üniversitesi’nden bilim insanları, geliştirdikleri teknoloji ile yapay yerçekimini deneyimleme ve test etme imkanı buluyorlar.

Amerika Uzay Bilimleri Enstitüsü olan NASA ve Avrupa Uzay Bilimleri Enstitüsü olan ESA, yeni test edilmeye başlanan bu yapay yerçekiminin astronotların sağlığı üzerindeki etkilerini araştırmaya başladı bile. Doğal yerçekiminden uzun süre uzakta kalmak tahmin edeceğiniz gibi bazı sağlık problemlerinin habercisidir. Örneğin kaslarda ve kemiklerde erime yaşanabiliyor. Bu şekilde oluşabilecek sağlık problemlerinin çözülmesi astronotların sağlığı ve uzayla ilgili yapılacak araştırmalar konusunda büyük önem taşıyor. Ayrıca yapay yerçekimi ile daha uzun soluklu uzay yolculukları yapılacak. Şu anda kullanılmakta olan yapay yerçekimi yöntemi insanları dev bir merkezkaçın içine koyarak döndürmek. Amaç yapay yerçekimi oluşturmak olsa da saatlerce aynı şekilde dönmek kulağa mide bulandırıcı geliyor. Ayrıca bildiğiniz gibi astronotların uzay seyahatleri pek de saatlerle sınırlı değil yani aylarca dönmek pek de mantıklı bir iş değil.

Bu şekilde döndürüldüğümüzde kaçınılmaz olarak başımızın dönmesinin ve midemizin bulanmasının temel sebebi insan anatomisi ile ilgilidir. Yani dengede durmamızı sağlayan ve kulağımızın içinde bulunan salyangoz adlı organelin içindeki sıvı çalkalanma ya da savrulma halinde dengemizi bozar. Böylece denge kaybı ya da baş dönmesi yaşarız. Sonucunda da mide bulantısı ortaya çıkar. Merkezkaç içinde yapay yerçekimi oluşturmadaki amaç bu sıvıyı dengede tutarak insanları döndürmeye çalışmaktan geçmektedir.

Bu sebeple, bilim insanları gönüllüleri önce yavaş hızda daha sonra ise rahatsız olmayacakları şekilde yani bir dakika içerisinde 17 tur atacakları şekilde döndürmeye çalıştılar. Burada bilim insanlarının amacı aslında oluşturmak istedikleri yapay yerçekiminin aslında çok da çılgınca bir şey olmadığını kanıtlamak. Yapılan bu çalışmalar ile uzay yolculuğunun yerçekimsiz ortamı sebebiyle oluşan olumsuz etkileri yok azaltılarak, uzay yolculukları daha kolay hale gelebilecek. Aşağıdaki linke tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ